Vína

Vína, která u nás můžete ochutnat

Tramín Oranžový

Stejně jako zraje víno, tak zraje i samotný vinař. A tak zatím co synové propagují moderní svěží vína, já se vracím ke kořenům. Spolu se ženou nám zachutnala naturální vína s minimálním použitím síry. Výroba oranžového vína spočívá v tom, že se zpracovává stejným způsobem jako červené. Hrozny pomeleme a necháme je kvasit na rmutu bez přidání síry nebo jiných konzervantů. Po dokvašení ještě leží víno tři měsíce v kádi, než se vypresuje a putuje do staršího dubového sudu. V sudu víno zraje za občasného míchání na hrubých kalech další rok. Svou barvu i typickou chuť získává ležením na slupkách, čímž dochází k vyluhování barviv a tříslovin, ale hlavně chuťových a vonných látek. První dojem z oranžového vína bývá často rozpačitý, ale jak se vám víno začne ve skleničce otevírat, překvapí vás vůně sušených meruněk, bylin a koření. Chuť je plná až robustní, s výraznými tříselnými tóny. My jsme pro typ oranžového vína vybrali Tramín červený a sami posoudíte, že to byl správný krok. Jen svou láhev oranžového nechte dostatečně vydýchat …

Ryzlink vlašský

Starobylá odrůda o jejímž původu se vedou stálé spory. Některé zdroje uvádí Itálii jiné zase šampaňský původ odkud se dostala rakouského Štýrska. „Vlašák“ jak se mu u nás na Moravě často říká, je pozdní odrůda, která dozrává koncem září a počátkem října. Víno z horších ročníků, kdy hrozny nedozrají do přívlastku, bývá tenké, s vysokou kyselinkou. Při vyzrálých hroznech má velmi jemné, květinové aroma a vyváženou chuť. Když je dobrý ročník a hrozny krásně dozrají, je potom víno vysoce extraktní vhodné i k archivaci.

Rulandské bílé – Pinot blanc

Je starobylá francouzská bílá moštová odrůda původem z Burgundska, vznikla pravděpodobně pupencovou mutací z Rulandského šedého. České označení Rulandské bývá čím dál častěji nahrazeno názvem Pinot a to u všech Rulandských odrůd. Zrání hroznů je pozdní a plné zralosti odrůda dosahuje až v říjnu. Víno je plné, extraktivní s příjemnými kyselinami, velmi vhodné k archivaci čímž se barevné tóny zvýrazní. Ve vůni jemné květinové vůně, u vyzrálého vína chlebnaté tóny. Chuť plná, dlouhotrvající, bohatá na extraktivní látky, harmonická, elegantní. Ve vůni i chuti můžeme hledat hrušky, broskev, červené ovoce, lískové oříšky, mandle, chlebovou kůrku, máslo, vanilku.

Tramín červený

Je tradiční moštová. Její původ sahá do starověku kdy se pěstoval na území římské říše. Tramín je víno plné, kořenité s nižším obsahem kyselin. Tramín pravidelně dozrává do cukernatosti výběru z hroznů, tudíž bývá často se zbytkovým cukrem. Vino je také charakterizováno jako silné, kdy alkohol není v rovnováze s kyselinami. Charakterem dle vyzrálosti hroznů je: divoká růže, med, ovoce broskev, meruňka ve vůni, v chuti potom tóny různého koření typu hřebíček, zelený pepř, skořice, kompotovaného ovoce – broskev, meruňka, zralé jablko, hruška. Jedinou nevýhodou vína bývá nízká kyselina a suchá vína z této odrůdy se zdají být kratší a alkoholičtější. Proto se snažíme dělat Tramín jako polosuchý a při dobře vyzrálých hroznech polosladký.

Hibernal

Je novější bílá interspecifická PIWI odrůda vzniklá mezidruhovým křížením odrůd Seibel x Ryzlink rýnský. Víno je charakterem velmi blízké Ryzlinku rýnskému. Ve vůni má jemné tóny po lipovém květu nebo po broskvích, kořenité až sauvignonové tóny.  Charakterové chuťové vlastnosti – zralá broskev, grapefruit, ostatní citrusy, kořenité tóny a příjemné kyseliny. Odrůda je vhodná pro výrobu biovín a k barikování. Vize našeho vinařství je udělat Hibernal stylem Sur lie, to znamená ročním ležením v sudu na jemných vinných kalech za pravidelného míchání bez přidávání SO2.

Chardonnay

je původní francouzská bílá moštová odrůda z Burgundska, vzniklá pravděpodobně náhodným křížením ze starobylé odrůdy Heunisch a Rulandské modré. V současné době je Chardonnay internacionální odrůda pěstovaná v celém vinařském světě. Víno je plné, v mladém stavu s výraznými kyselinami. Ve vůni můžeme najít citrusové plody,  kandované ovoce, ve vyzrálém víně lze cítit lískové oříšky, žlutý meloun, tropické ovoce nebo medové tóny. V chuti charakteru banánu, kandovaného ovoce. Vůni i chuť silně ovlivňují půdní podmínky a terroir. Naše hrozny pochází ze Slovácké vinařské oblasti a to z Čejče.

Cabernet blanc

Historie této nové rezistentní odrůdy se datuje k roku 1991, kdy švýcarský pěstitel Valentin Blattner zkřížil Cabernet Sauvignon s neznámou hybridní odrůdou. Bobule Cabernetu blanc jsou spíš menší, se silnou slupkou, odrůda je silně odolná proti nemocem a mrazu. Víno vyprodukované z Cabernetu blanc asi nejvíce připomíná Sauvignon blanc a Ryzlink rýnský. Víno je plné, extraktivní s příjemnými kyselinami, velmi vhodné k archivaci. Již několik let zpracováváme hrozny formou kryomacerace. To znamená, že po pomletí leží hrozny ve chlazené nádobě při teplotě do osmi stupňů po dobu pěti dnů. Poté se dá kvasit do barikového sudu, kde kvasí bez přídavku SO2. Po dokvašení víno jednou stočíme a rok mícháme na jemných kalech, kdy dojde k odbourání jablečnomléčné kyseliny. Do lahve jde víno bez filtrace, takže se může stát, že se vám na stole objeví kalné víno. Pokud je to jen trochu možné, necháváme víno ještě rok uležet na lahvi.

Solaris

Je opět interspecifická odrůda, vyšlechtěná z (Merzling x GM 6493 (Saperavi severnyj x Muškát Ottonel)) roku 1975 ve Freiburgu. Solaris dává vína plná, vysoké kvality, často se zbytkovým cukrem. V kabinetní kvalitě nebo při výrobě burčáku má Solaris muškátovo-ovocné aroma. U toho vína hodně záleží na lokalitě a zralosti hroznů a podle toho se muškátové aroma projeví. V chuti bývají tóny připomínajícími ananas, mango  nebo lískový oříšek. Je to velmi ranná odrůda, která dozrává již v půli srpna. Pro tuto vlastnost jsme Solaris vysadili, abychom měli brzy burčák. Víno však bývá tak dobré kvality, že místo abychom ho prodali v burčáku, tak jde do lahve a je z něj krásné letní pití.

Savilon

Je další interspecifická odrůda vznikla křížením odrůd Rakiš (Villard blanc x Veltlínské červené rané) x Merlan x Ryzlink rýnský. Charakter vína je podobný odrůdě Sauvignon. Převládají žluté odstíny se zelenými odlesky. Charakterem ve vůni je hluchavka, angrešt, broskev a medové tóny. Víno je plné, svěží, v chuti škála ovocných tónů, broskev, angrešt, v dobrých letech můžeme cítit i meruňku či ananas. Víno má pikantní kyseliny a téměř pravidelně zůstává na zbytkovém cukru, takže ho zařazujeme do polosuchých vín.

Erilon

Je bílá velmi aromatická moštová PIWI odrůda, sauvignonového typu. Vznikla křížením (Frankovka x Cabernet franc) x (Merlot x Seibel). Vyšlechtěna byla kolektivem šlechtitelů pod vedením Prof. Ing. Viléma Krauze CSc, Víno má krásnou žlutozelenou barvu, je výrazně aromatické, ovocné a květinové vůně. V chuti je víno plné, ovocité, s vyšší kyselinou. V dobrých ročnících zaškolujeme Erilon v nových barikových sudech, čímž se dodá již tak aromatickému vínu vůně vanilky.

Rosé Svatovavřinecké

Svatovavřinecké je starobylá a je u nás nejrozšířenější odrůdou. Jelikož máme velké množství této odrůdy tak jsme ji zvolili k výrobě růžového vína. Po pomletí necháváme hrozny naležet na stupkách tři až čtyři hodiny podle barevné sytosti moštu. Růžové víno máme radši sladší s nižším alkoholem. Mělo by se podávat podchlazené a velmi vhodné na vinný střik. Většinou se nám podaří udělat rosé s pěknou vůní po lesních jahodách s jemnými laktálními tóny. V chuti je díky zbytkovému cukru plné, s chutí po kompotovaných jahodách.

Cuvée Grand Selicz

Už podle názvu je jasné, že se nejedná o jednodruhové víno. Jedné se o směs klaretu z Modrého Portugalu a Rulandského bílého. Nápad na toto nezvyklé cuvée měl děda Selič  v době, když jsme začínali vinařit v Kobylí na jeho vinici, což se odrazilo i v názvu vína. V té době jsme dělali rosé z Modrého Portugalu a bylo takové ne příliš výrazné a tak dědu napadlo přidat tam pár hlav Rulandského, které tomu přidali pikantní kyselinku. Víno má mnohem světlejší barvu, někdy je skoro bílé jenom s jemným nádechem růžové. Stejně jako roséčko, děláme i toto víno se zbytkovým cukrem.

Svatovavřinecké

je stará modrá odrůda. Její původ není úplně jasný, pravděpodobně pochází z okolí města Laurent ve Francii nebo z Alsaska. Odrůda Svatovavřinecké, jejímž oficiálním synonymem je také Saint Laurent, je nejpěstovanější modrou odrůdou u nás. Jedním z rodičů je Pinot noir. Odrůda je oblíbená mezi pěstiteli i konzumenty vín. Barva vína je obvykle sytě červená, přechází až do fialova. Ve vůni je víno ovocité s typickým odrůdovým aroma, připomíná sušené švestky, povidla nebo černý rybíz. Chuť je plná, příjemně natrpklá – mladší ročníky obsahují více kyselin, My jej necháváme ležet rok na sudu a poté teprve lahvujeme.

Modrý Portugal

Starobylá evropská odrůda jejíž, původ není jasný, v Rakousku odkud se dostala k nám se rozšířila v 19. století. Víno je lehčího typu s nižší intenzitou barvy, které má rubínové odstíny. K charakteru patří květinové tóny ve vůni, které zráním přechází k vůním lesních plodů. V chuti jsou jemné tóny červeného ovoce nebo třešní. Víno velmi rychle vyzrává

a tak je vhodné k výrobě Svatomartinského vína. Jeto jedno z mála červených vín, které lahvujeme jako mladé.

Zweigeltrebe

Je rakouská modrá moštová vzniklá křížením Svatovavřinecké x Frankovka. Víno je při redukované úrodě hroznů plné, harmonické, tmavě červené s jemnější tříslovinou. Ve vůni charakterově velmi podobné odrůdě Svatovavřinecké, u zralých vín aromatické tóny borůvek, višní, ostružin a povidel. Víno má tmavou až granátovou barvu se zábleskem fialek. Mladé víno je hrubší a drsné, proto jej necháváme ležet rok v sudu a poté je velmi jemné, harmonické, s jemnou tříslovinkou. Když se nám zdá, že víno má potenciál dlouhodobého zrání, necháme jej ležet v novém sudu barrique.

Rulandské modré – Pinot noir

Je starobylá francouzská modrá moštová odrůda původem z Burgundska, vznikla pravděpodobně křížením odrůd Tramín červený a Mlynářka. Rulandské modré je v dnešní době legendární a internacionální odrůdou pěstovanou na celém světě. Víno je hebké a ležením získává na kvalitě, barva je od světle granátové až po cihlové tóny, vždy slabšího odstínu. V chuti i ve vůni lze vysledovat zahradní jahodu, která je neklamným znakem odrůdy, ležením v láhvi se můžou vyskytnout tóny sušené švestky. V mládí ostružinové chuti, v plné zralosti sametové, kořenité s hořkomandlovou příchutí. Kvalitu a odrůdovou charakteristiku získává zráním v láhvi i sudech, nejvyšší jakosti se dosahuje po delším ležení na láhvi.

Cabernet Cortis

Jedná se novou červenou interspecifickou PIWI odrůdu, vzniklou křížením odrůd Cabernet sauvignon x Solaris v německém Freiburgu. Víno pravidelně dozrává do cukernatosti výběru z hroznů. Víno je tmavě červené barvy, v chuti plné, ovocné a kořenité. ve vůni je ovocné s kouřovými tóny. Řadíme je do skupiny vín, které lahvujeme jako mladé. Ovšem když zůstane nějaká láhev ležet v archívu, tak po třech letech je víno těžké, extrémně kořenité.

Alibernet

je modrá moštová odrůda, kříženec Alicante Bouchet x cabernet Sauvignon. Pochází z Ukrajiny kde byla vyšlechtěna r. 1950 ve VÚ vinohradnickém v Oděse. Proto je  původní název Oděskij čornyj, Velmi tmavá až černá barva předurčuje toto víno do kupáží se světlejšími víny, což byl i původní záměr výsadby. Syn si jej však tak oblíbil, že nás přiměl dělat víno čistě odrůdové. Prvním rokem je víno drsnější s travnatými tóny. Po ročním ležení na sudu získává víno krásné černorybízové tóny s cabernetovým aroma.

Cerason

Je nová červená PIWI odrůda. Vznikla křížením (Framkovka x Cabernet franc) x (Merlot x Seibel). Odrůdy vyšlechtil Prof. Ing. Vilém Krauz CSc, v Lednici na Moravě. Název odrůdy vychází z latinského slova „cerasus“, v překladu „třešeň, višeň“, toto latinské slovo je íránsko-tureckého původu (keras). Název patrně souvisí s chutí, možná i s barvou vína. „Cera“ znamená v latině i v italštině „vosk“, možná by zde tedy mohly hrát roli i voskově ojíněné bobule odrůdy. Víno je plné, tmavě rubínové barvy. V chuti je kořenité s chutí ostružin, nebo černého rybízu. Ve vůni ovocité, někdy podobné jako Cabernet Sauvignon. Víno leží vždy rok nebo dva v dubovém sudu barrique.

Cuvée Garden Blanche

Naše vlajková loď! Jediné červené kobylské víno, které není z trati „Lácary“. Když jsme koupili starý dům v Kobylí s velkou zahradou, bylo hned rozhodnuto o osudu zahrady. Tak ještě dřív, než se postavil dům, tak už byl vysazený vinohrad. Z toho plyne taky část názvu, celý název vám vysvětlím až u nás ve sklípku. Jak název napovídá jedná se o směs červených odrůd ve složení Cabernet Sauvignon 50% + Merlot 25% + Carmenere 25%. Původně měl být místo Carmenere ve víně Cabernet Franc, ale na doporučení jsme provedli změnu. Při výsadbě jsme vůbec netušili, jak krásné víno nám budou hrozny dávat. Víno je sytě tmavé barvy. Vůně ovocito-cabernetová, připomínající maliny, ostružiny a někdy květinové fialkové tóny. V chuti je víno těžké a po odbourání jablečnomléčné kyseliny sametové. Tomuto vínku kupujeme každé dva roky nový sud.